Inteligentny budynek

Budowa własnego domu jednorodzinnego

Sterowanie oświetleniem

W naszym domu i nie tylko możemy mieć coś, co pozwoli nam na bardziej oszczędne, ale i komfortowe zarządzanie naszą energią elektryczną, a mianowicie sterowanie oświetleniem. To dość popularny sposób na efektywne wykorzystywanie światła, ale też dający nam dużą oszczędność z czego na początku możemy sobie nie zdawać sprawy, ale jednak i takie efekty bez problemu uda nam się osiągnąć. Światło należy do tych czynników, które są ważne jeśli nawet dla nas nie najważniejsze, bo przecież bez niego nikt z nas nie potrafiłby się obejść, a nawet nie umieliby my bez niego żyć. Podobnie, jak roślinom czy zwierzętom jest nam ono niezbędne do życia, a przynajmniej naszego prawidłowego funkcjonowania o czym często zapominamy, bo traktujemy je, jak coś, co jest i będzie. Wielu z nas na pewno się zastanawiam po, co oświetlenie czy raczej sterowanie oświetleniem jest nam potrzebne, jak wystarczy przycisnąć włącznik lub wyłącznik i mieć zapalone czy zgaszone światło.

Zastanówmy się jednak nad tym czy na pewno je gasimy zawsze, jak je zaświecimy, a wychodzimy już z danego pomieszczenia, bo jednak najczęściej myślimy, że zrobimy to za chwilę i zapominamy, a światło cały czas się pali, włączony jest telewizor, komputer czy radio, a nawet z niego nie korzystamy. Szukamy oszczędności wszędzie, ale zapominamy o tym, że kilka włączonych w naszym domu żarówek i to dzień w dzień także ma znaczenie i te rachunki może podnieść o czym akurat zdajemy się zapominać. Natomiast producenci takich systemów, jak sterowanie oświetleniem starają się za nas o tym pomyśleć i wiele nam ułatwić pod warunkiem oczywiście, że odpowiedni system u siebie zamontujemy czy zainstalujemy.

Na pewno szybko docenimy swiała, które same się wyłączą o wcześniej ustalonej godzinie czy rozbłysną na niewielki procent w tych miejscach na całą noc, w których są po prostu niezbędne, jak droga do kuchni czy łazienki z dziecięcego pokoju lub innego miejsca w domu. Nie jest ważne jakie dokładnie każdy z nas indywidualnie sobie opcje ustawi, bo dużo ważniejszy w tym momencie jest fakt, że mamy taką możliwość i możemy z niej skorzystać i to w taki sposób, jaki nam odpowiada lub jaki jest czy będzie najbardziej optymalnie dostosowany do naszych potrzeb i potrzeb innych domowników. Przynajmniej nie musimy odrywać się od pracy i nie ważne czy jest to praca zawodowa, która wykonujemy w domu czy też codzienne obowiązki domowe, jak sprzątanie, gotowanie i inne, bo światło dzięki odpowiednio rozmieszczonym czujnikom samo się zaświeci lub samo zgaśnie, gdy na polu będzie odpowiednio za jasno lub za ciemno.